Про Формулу-1. Гальма

Главная страницаСклади команд

Опубліковано: 15:18, 25/01/2012 ,

brakes01.jpg (38.23 Kb)Однією з найдивовижніших особливостей Формули-1 є гальма. Гальмуванням можна скинути швидкість з 200 миль на годину до 50 всього за 3 секунди. Такі можливості гальм не менш важливі, ніж характеристики двигуна для проходження кола за найменший час.

Боліди F1 використовують гальмівні диски, як і звичайні машини, проте ці диски зроблені так, що можуть витримувати температуру в 750 градусів (за Цельсієм), але після кожної гонки вони приходять у непридатність і вимагають заміни. Дуже важливий момент у гальмуванні - це стійкість боліда на трасі, тому пілот регулює баланс передньої і задньої сили гальмування. Як правило, це співвідношення становить 60% передньої гальмівної сили до 40% задньої. Таке налаштування використовується через те, що під час гальмування практично вся вага боліда переміщається на передню його частину.

Існує дві компанії, що виробляють гальмівні системи для болідів: AP Racing і Brembo. Дороге виробництво гальм виходить з того, що їх роблять на основі передових технологій, використовуючи карбон. Переважне використання карбону виникає через два параметри: 1) вага; 2) стійкість до температури (тривалий нагрів, швидке охолодження).

Будова

Як правило, легші (полегшені конструкції) супорти гальмівної системи виявляються разом з тим менш жорсткими, а це супроводжується глибоким ходом гальмівної педалі. Також це означає, що система менш ефективна внаслідок того, що дуже велика кількість гальмівної рідини знаходиться у постійному русі. Розглядаючи цей аспект, ФІА заборонила використання надлегких матеріалів у гальмах, таких як Алюміній-Берилій. Проте рішення вибору гальм завжди залишається за пілотом, який обирає між жорсткістю гальм і вагою боліда (так як жорсткість супроводжується збільшенням маси гальмівної системи).

Під час гонки, найбільш важливі дві характеристики гальм - це температура і охолоджування. Під час розробки гальмівних дисків дуже важливо зробити так, щоб у момент гальмування вся температура, утворена тертям якнайскоріше розподілялася по всьому диску, інакше, якщо вся температура буде спрямована виключно на поверхню, то знос таких дисків буде колосальним і природно такі диски непридатні для Формули -1.

2210308705-7f03589940.jpg (1.38 Kb)

Це також відноситься і до гальмівних поршнів (ті, що затискають диск під час гальмування). Але тут, поршні повинні прийняти на себе всю температуру таким чином, щоб якомога менше нагрівався сам супорт. Якщо ж супорт нагрівається сильно, то ця температура далі передається гальмівній рідині, що дуже не бажано. При закипанні гальмівної рідини вся гальмівна система вийде з ладу.

Диски, що крутяться, охоплені спеціальним пристосуванням - гальмівним супортом. У момент, коли пілот натискає на педаль гальма, гальмівна рідина впорскується у поршні всередині каліпера, який приводить у рух гальмівні колодки у напрямку до дисків, що і змушує колесо крутитися повільніше. Самі диски, як правило, мають просвердлені отвори, дозволяючи повітрю проходити крізь них, знижуючи температуру.

теги  Гальма


В ТЕМУ:
Система Orphus

Розкажи друзям:
 Головні новини


Останні новини