Гумове питання та несуттєві дрібниці

Главная страницаНовини

Опубліковано: 23:09, 19/04/2011 ,

8964_untitled-1.jpg (59.96 Kb)

От і закінчилась перша, далекосхідна частина чемпіонату Формули 1. Здається, принаймні одна людина абсолютно задоволена усіма результатами – Пол Хембрі з Pirelli.

Зрештою, чому б йому не бути задоволеним: три гоночні вік-енди, основна інтрига яких була закручена навколо поведінки лише двох типів гуми, залежність швидкості та результатів гонок від купи сюрпризів погоди, поверхні трас, стилю пілотування, якості конструкцій болідів та інтелекту на командному містку – і все це по відношенню саме до шин. Давно не було таких захоплюючих поєдинків у тактиці піт-стопів, таких примх долі, пов’язаних з гумою, не лише в гонках, але й в кваліфікаціях – якщо в кваліфікаціях взагалі було щось подібне.

Схоже, припущення про не дуже велике значення результату кваліфікації знайшли підтвердження в цей здебільшого приємно прохолодний після Малайзії китайський вік-енд. Хоча п’ятниця зустріла Великий Цирк спекою та її наслідком – смогом з близьких до траси промислових підприємств, всі сподівались, що Шанхай своїм відношенням до гуми буде подібний до Мельбурну. Команди здебільшого тестували привезені за час короткого проміжку між етапами незначні новинки, експериментували з гумою та налаштуваннями, дехто навіть перестарався: Мальдонадо вранці, намагаючись повернутись на трек, застряг на поребрику, Хайдфельд в обох п’ятничних практиках розбив носа своєму боліду, вилетівши з траси – до речі, у обох то були тести нової аеродинаміки, і зрозуміло, що такі новинки вирішили поки не використовувати. Renault взагалі виглядали дещо тьмяно після успіхів перших двох етапів, Ferrari також справляли бліде враження: якщо Масса спокійно від’їздив свою програму, то Алонсо вдалося попрацювати лише випробовувачем нової аеродинаміки вранці – у другій половині дня знову, як і в гонці на Сепангу, відмовила гідравліка рухомого антикрила, систему полагодити так і не вийшло, іспанець виїхав наприкінці другої практики з непрацюючою системою, і глядачі побачили цікаве видовище: Ferrari не може обігнати боліди HRT. А перші рядки протоколу зайняли Red Bull та McLaren в першій сесії, в другій до них приєднались Mercedes, та й Renault, не дивлячись на проблеми, опинились хоч і в другій половині, але ж першої десятки.

Ранок суботи, як і очікували команди, виявився прохолодним, результати покращились, взагалі – все було доволі спокійно та оптимістично, лише Red Bull знову стикнулись з необхідністю налагодження KERS, і знову чомусь на машині Веббера. До компанії Red Bull, McLaren та Mercedes приєднались обидві Ferrari, а серед тих, хто традиційно опинився в нижній частині списку, найкращими за підсумками трьох практик виявились боліди Lotus. З’ясувалось, що жорстка гума доволі помітно поступається в швидкості м’якій, але руйнування жорстких шин здавалось помірним, і команди сподівались, що в гонці менша кількість такої неприємної відпрацьованої гуми дозволить урізноманітнити можливості для маневрів на трасі.

Перша частина кваліфікації принесла лише один сюрприз – проте дуже великий. Окрім звичних HRT, Virgin та Lotus, в ній раптово залишився Марк Веббер (на Red Bull, нагадаю). Окрім проблемної KERS цьому посприяв вибір гуми: команда вирішила, що і на жорсткій гумі Red Bull пройде до Q2. Феттель пройшов – але не Марк, який опинився на 18 позиції. Всі подолали межу 107%, а Q2 примусила понервувати вже вболівальників декількох команд, тому що болід Віталія Петрова зупинився просто на трасі за дві хвилини до завершення сесії. Китайці чомусь дуже довго прибирали чорно-золоту машину, і перед відновленням кваліфікації на виїзді з піт-лейну вишикувалась немаленька черга з бажаючих потрапити до Q3. Не всі з них встигли піти на швидке коло, і зрештою, той поспіх практично нічого не змінив – вплинув лише на гуму тих, хто перестрахувався, а от результати майже ніхто не покращив. Тож в другій частині залишились повним складом Williams та Sauber, а також Хайдфельд, Шумахер та Сутіл. Третю частину очолив Себастьян Феттель – не дуже напружуючись, за ним розташувались Баттон з Хемільтоном, Росберг, Алонсо, Масса, Альгерсуарі, ді Реста, який зробив собі чудовий подарунок до ювілею, також другий болід Toro Rosso під керуванням Буемі та «герой» Q2 Петров.

На старт всі, окрім Веббера, обрали гуму Soft. Формуюче коло перевірило на міцність нервову систему Хемільтона – механіки залили забагато палива, і воно опинилось там, де його бути не повинно. Проблему ледь встигли вирішити – кожух двигуна монтували вже на стартовому полі. Старт, я думаю, порадував всіх уболівальників, окрім фанів Феттеля – Баттон обійшов Себастьяна, та й Льюіс був дуже близько. Масса обігнав Алонсо, непогано стартували Сутіл, Кобаяші та Шумахер, з Ліуцці стався фальстарт (за що він отримав проїзд по піт-лейну - drive thru), проте на початку гонки обійшлось без зіткнень, і до перших піт-стопів небагато що змінювалось в пелотоні. Альгерсуарі першим поїхав за свіжою гумою, але на жаль, механіки недокрутили праве заднє колесо – воно відлетіло на трасі, пострибало, як завжди буває, в доволі небезпечний бік, а Хайме був вимушений зійти – зрештою,він виявився єдиним, хто не доїхав до фінішу. Прикро – кваліфікуватись в першій десятці, і зійти на самому початку, тим більше, що навіть HRT з Virgin побачили картатий прапор, не кажу вже про Williams. Перші піт-стопи інших команд пройшли більш вдало, лише Баттон налякав механіків Red Bull, коли випадково зупинився перед ними замість Феттеля. Що б там не казали в Red Bull, Дженсон нічого не виграв від своєї помилки, а навпаки – програв, тому що Феттель з піту виїхав швидше, ніж Баттон, який загубився серед боксів. Після хвилі перших піт-стопів лідером гонки став Росберг – не так все і погано у команди Mercedes, хоча Шумахер після захоплюючої боротьби поступився Алонсо – але цією боротьбою відсунув іспанця від групи лідерів, і після цього поїхав на піт-стоп.

На 32-34 колах стало зрозуміло, що Феттель, Алонсо та Масса йдуть на два піт-стопи – м’яку гуму їм замінили на жорстку, сподіваючись на більшу стійкість до зношування. Цей розрахунок виявився хибним – доки лідери змагались між собою на гумі Soft, а потім проводили останній короткий відрізок на жорсткому комплекті, ті, хто обрав тактику двох піт-стопів ( а таких виявилось 11), стикались з підвищеною деградацією гуми Hard – зрештою, лише Феттель майже нічого не втратив в цій гонці. Взагалі, гонка проходила жваво та примушувала нервувати: активний, як завжди, Кобаяші, доволі легкі, на мій погляд, обгони у виконанні багатьох - за допомогою DRS, при цьому дуже ефектні маневри поза траєкторією – все ж залишків гуми було менше, і вони не так заважали, як на попередніх етапах. Але з 45 кола стало ще жвавіше – пілоти Ferrari вже не могли стримувати натиск суперників, бо жорстка гума почала виходити з ладу, і Хемільтон та Веббер (з трьома змінами гуми) обійшли червоні боліди, Росберг втратив позиції після власної помилки, і опинився позаду Масси та Баттона. На 49 колі стюарди покарали Переса за зіткнення з Сутілом – відправили провідати піт-лейн, тим часом Баттон обігнав Массу, а потім і Росберг обійшов бразильця, а згодом Хемільтон наздогнав та пройшов Феттеля, який також вже дізнався, як руйнується Hard. Веббер послідовно обійшов Росберга та Баттона, і таким чином опинився на третьому місці – і це після старту з 18 позиції! Другим став Феттель, а його переможну серію перервав Льюіс Хемільтон, який виявився першим з часу відкриття автодрому у Шанхаї пілотом, якому вдалось перемогти на цій трасі двічі. На останньому колі трасу не поділили ді Реста з Хайдфельдом – але стюарди залишили цей інцидент без покарання.

Що ж – розумна тактика піт-стопів та міцні нерви дозволили Хемільтону фінішувати першим, а Вебберу – третім, ще й принесла очки Шумахеру. Дві зупинки себе не виправдали, і командам буде чим зайнятись в найближчі тижні. Дивно: я, при всій моїй любові до Ф1, відчуваю потребу відпочити – принаймні, зараз. Мабуть добре, що між далекосхідною та європейською частинами чемпіонату не два тижні, а три – час привести думки до ладу та встигнути засумувати за практиками, кваліфікаціями та гонками. Зрештою, що таке три тижні – промайнуть непомітно, і зовсім скоро будемо так само переживати за виступи своїх улюбленців на Гран Прі Туреччини.

Автор: Журавель Ольга

теги  формула-1, шини


В ТЕМУ:
Система Orphus

Розкажи друзям:
 Головні новини


Останні новини