Про Формулу-1. Електроніка

Главная страницаНовини, Склади команд

Опубліковано: 07:25, 24/02/2012 ,

7054_index.jpg (11.4 Kb)У процесі перегонів болід іноді зустрічається з проблемами, пов'язаними з електронікою. Багато любителів Формули-1 навіть не підозрюють про те, наскільки важливу роль вона відіграє. Електроніка головним чином пов'язана з гальмами, двигуном і коробкою передач. Таким чином, у боліді Формули-1 використовується приблизно кілометр проводів, сотні сенсорів і приводів.

Кожною характеристикою та станом боліда, чим би то не було, швидкістю, гальмами, температурою двигуна, рухом підвіски, рухом педалей, перевантаженням, загалом, абсолютно всім, керують інженери, що знаходяться у боксах. Кожного разу, коли болід перетинає лінію старт-фінішу, принаймні 20Mb інформації надходить на комп'ютер інженерів, щоб ті могли стежити за загальним станом боліда протягом всієї гонки. Ця інформація є життєво необхідною, тому що у разі поломки, яку сам пілот може відразу не відчути, він буде покликаний у бокси. Приміром, у 1996 році в Австрії Жак Вільньов лідирував, збираючись уже дістати першу перемогу. Проте інженери за допомогою телеметрії виявили проблему, масляна трубка була пошкоджена, і поступово масло випливало з двигуна. Відповідно йому було наказано скинути швидкість, у результаті він приїхав тільки другим, але якби він не скинув оберти, то, як казали згодом, він би не доїхав зовсім. Також вся ця інформація, яка надходить інженерам, конструкторам допомагає знаходити нові рішення, або ж дає зрозуміти, що варто переробити.

7532_index2.jpg (8.45 Kb)

Сучасні двигуни Формули-1 досягають 750bhp (кінських сил) переважно завдяки системі "меппінга" (mapping), яка керує безліччю систем всередині двигуна таким чином, що вони працюють на максимумі на будь-якій ділянці траси. Меппінг двигуна може бути повністю змінений залежно від траси, на якій проводиться дана гонка і залежно від її особливостей. Наприклад, у Монако система контролю двигуна допомагає пілотові в роботі з педаллю газу; в першу половину ходу педаль дуже чутлива, а потім вже менше. Це означає, що пілот має можливість полегшеного і правильного проходу звивистих поворотів. На трасах таких, як Хоккенхайм пілотові набагато важливіше різко розвинути швидкість при виході з шику, а не поступово доводити до максимальної швидкості. Таким чином, установки будуть такі, що щонайменше натиснення педалі газу різко позначиться на оборотах двигуна. Також можливий і контроль за незапланованою "роботою з педаллю газу". Коли наприклад, болід заїжджає на бордюр (та й взагалі, мається на увазі будь-яка нерівність) і від тряски нога пілота мимоволі зміщується (не сильно звичайно), то система контролю за двигуном, при певних налаштуваннях, проігнорує цей рух педалі і відповідно не змінить швидкості. Все це завдяки тому, що між педаллю газу і двигуном немає безпосереднього контакту. Педаль газу подає сигнали на спеціальний електронний привід, який перетворює сигнал і пересилає його вже двигуну.

теги  Електроніка


В ТЕМУ:
Система Orphus

Розкажи друзям:
 Головні новини


Останні новини