Про Формулу-1. Пружини та стабілізатори

Главная страницаСклади команд

Опубліковано: 22:03, 29/01/2012 ,

18.jpg (52.87 Kb)Пружини контролюють вертикальний хід коліс відносно монокока боліда. Якщо пружини будуть жорсткими, то для виклику вертикального ходу будуть потрібно набагато більші зовнішні сили. Також, при жорстких пружинах, болід буде менше накренятися при поворотах у сторони і менше "задирати" носову і хвостову частини при газі і гальмі відповідно. Але в силу жорсткості, заїзджаючи на бордюри у поворотах, колеса будуть підстрибувати, тим самим пілот буде втрачати управління, і погіршитися реакція боліда на газ і гальмо, а також швидше будуть зношуватися шини. М'які пружини дозволяють легко проходити нерівності і бордюри, не втрачаючи міцного зчеплення коліс з дорогою при цьому, однак якщо пружини будуть занадто м'якими, то у пілота виникнуть серйозні труднощі із входом і виходом з повороту, тому що з такими пружинами дуже сильно погіршується реакція боліда на управління пілотом, з'являється так званий ефект запізнювання. Передні і задні стабілізатори поперечної стійкості ж працюють на зменшення крену на поворотах. При повороті, одна сторона боліда "йде" донизу, а інша - вгору, стабілізатор обмежує цей хід. Стабілізатори функціонують тільки при поворотах, це говорить про те, що на поворотах підвіска стає жорсткішою, ніж на прямих.

la-ferrari-150-italia-evo-gira-a-fiorano-7598.jpg (46.62 Kb)
Якщо пілот зауважує, що задні колеса періодично перегальмовують, то замість (або навіть крім) перебалансування гальм, він може попросити механіків зробити передню підвіску трохи жорсткішою, а задню м'якшою. Якщо у боліда недостатня реакція на поворот керма, то механіки "пом'якшать" передні стабілізатори, можливо, зроблять жорсткішими задні, якщо цього буде недостатньо, то також можливе пом'якшення передніх пружин, однак від таких переналаштувань пілот може зустрітися з несподіваними проблемами ускладненого входу і виходу з повороту. При надлишковій поворотності все робиться з точністю до навпаки. У випадку, коли при різкому натисканні на педаль газу, дно у хвостовій частині боліда зачіпає трасу, можна просто підняти дно, але при цьому центр ваги зміститися вгору і притискна сила зменшиться, тому інший вихід у таких ситуаціях - зробити задню підвіску жорсткішою. Якщо ж виникають аналогічні проблеми з носовою частиною боліда при гальмуванні, то навпаки, додати жорсткості варто передній підвісці.

Пружини виготовляються спеціальними компаніями, як наприклад Eibach, які, як правило, консультуються з кожною командою окремо, щоб характеристики таких пружин збігалися з бажаними.

Відстань від дна боліда до траси

Ця відстань залежить виключно від положення осей задніх і передніх коліс. Змінюється вона у моменти газу, гальма, на поворотах, при будь-яких нахилах боліда і, звичайно ж, від притискної сили і навантажень. Чим нижче розташоване дно боліда по відношенню до траси, тим менше болід схильний до нахилу при газі і гальмі, збільшується притискна сила і поліпшується вхід у повороти. На всіх болідах дно у передній частині боліда завжди нижче, ніж заднє, це робиться для того, щоб забезпечити притискну силу.

Буфер стиснення

Буфер стиснення виконаний з дуже жорсткої гуми і являє собою, по суті, доповнення до пружин. Буфер стиснення встановлюється на амортизатор у випадках, коли боліду не вистачає жорсткості пружин. Звичайно, можна зробити пружини ще жорсткішими, але, як відомо, дуже жорсткі пружини можуть негативно вплинути на поведінку боліда. Буфера стиску, як правило, встановлюють, коли болід має занадто низьке дно.

Амортизатори

Амортизатори служать для протидії крученим пружинам. Сенс цього полягає у тому, що після проходження якоїсь нерівності або ж просто повороту, пружина все ще буде коливатися, завдання амортизатора запобігти цьому коливанню. В ідеальному випадку пружина стиснеться вздовж амортизатора (при повороті, наприклад), потім повернеться у первинний стан розціпленої (при виході з повороту). Якщо цього не відбуватиметься, то пілот просто не зможе керувати болідом.

Амортизатори виробляють такі компанії як Koni або Sachs.

теги  Пружини та стабілізатори


В ТЕМУ:
Система Orphus

Розкажи друзям:
 Головні новини


Останні новини